A földimogyoró az olajos magvak közül a leggyakoribb és legerősebb allergén. Hazánkban is nő a földimogyoró-allergiában szenvedők száma, ami azzal magyarázható, hogy maga a mogyoró egyre egyre népszerűbb nassolnivaló.
Milyen reakciókat okozhat?
Már egészen kis mennyiség képes kiváltani a komoly, úgynevezett ‘anafilaxiás sokkot’, ami súlyos tünetegyüttes, és akár halálhoz is vezethet. Extrém esetben már az is elég a tünetek megjelenéséhez, ha a mogyoróallergiás egyén mellett valaki kinyit egy mogyorószacskót.
De ismerünk olyan esetet is, amikor egy mogyoróallergiában szenvedő fiatal lány halálát az okozta, hogy csókot váltott a barátjával, aki órákkal azelőtt földimogyorót evett.
Az anafilaxiás sokk tünetei nagyon gyorsan, akár percek alatt alakulnak ki. Jellemzője a viszketés, csalánkiütés, fejfájás, az ajkak, a nyelv és a gége duzzanata, amelyhez gyakran hányás, nehézlégzés, hasmenés, halálfélelem társul, és a sokkos állapotban az egyén elveszítheti az eszméletét.
A sokk mindig szakellátást igényel, és elmúltával is szükséges az intézeti megfigyelés, mert előfordulhat, hogy a tünetek 8-12 óra elteltével visszatérhetnek.
Mit tehetünk ellene?
A földimogyoróval szembeni allergia a korral nem csökken, így egész életen át tartó diéta válik szükségessé. Nemcsak magának a földimogyorónak a fogyasztását kell kerülni, de az abból készült termékeket is: például földimogyoró-olaj, mogyoróvaj. A mogyoróízesítésű chipsek vagy az olyan szárított gyümölcsök, amelyeket mogyoróolajjal vonnak be, szintén tiltólistára kerülnek, csak úgy, mint a földimogyorót tartalmazó müzlik és gabonapelyhek.
A csokoládé fogyasztása szintén nem javasolt, még akkor sem, ha nem kifejezetten mogyorós csokiról van szó. Talán nem is jutna eszünkbe, de számos kozmetikum, tusfürdő, étrend-kiegészítő vagy akár gyógyszer is tartalmazhat mogyorószármazékot. Ezek használata vagy fogyasztása szintén kerülendő.
Figyelem! A pörkölés a hiedelemmel ellentétben nem csökkenti a mogyoró allergén tulajdonságát. A mogyoró fehérjealkotói átjutnak az anyatejbe is, így az allergia már csecsemőkorban kialakulhat. Ebben az esetben a szoptatós kismamának allergénmentes diétát kell tartania. A famogyoró által kiváltott allergia szintén gyakori, a földimogyoróhoz hasonlóan szintén erős allergén.
Mit kell tennem, ha beigazolódott az allergia?
Amennyiben bebizonyosodott az olajosmag-allergia (jelen esetben a földimogyoró), akkor az étrendből ki kell hagyni magát a magot, és minden olyan élelmiszert, ezeket tartalmazza adalékanyagként vagy akár csak nyomokban. A Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbankon keresztül beszerezhető az olajos magvakat nem tartalmazó élelmiszerek listája.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?